مقالات دستگاه تصفیه آب

آب اسیدی یا بازی

در این مقاله می خواهیم در مورد آب اسیدی یا بازی صحبت کنیم و همینطور پساب دستگاه تصفیه آب​ و دلیل تلخی اب تصفیه را توضیح بدهیم .

بزرگترین مشکل دستگاه تصفیه آب چیست ؟ !

موضوعات مطرح شده در مقاله آب اسیدی یا بازی

پساب دستگاه تصفیه آب

اول در این باره صحبت میکنیم که پساب دستگاه تصفیه آب که هم در مقاله پیشین در مورد آن کامل صحبت کردیم .برای دیدن مقاله پساب دستگاه تصفیه آب روی این گزینه کلیک کنید.
که همان آبی که از خروجی دوم ممبران به فاضلاب زیر سینک میرود تقریبا دوبرابر آب تصفیه شده است که این آب هدر می رود را به نام پساب دستگاه تصفیه آب میشناسیم .

طریقه استفاده صحیح از دورریز پساب فاضلاب تصفیه آب

روش اول :

طبق تجربه ای که داشتیم به جای اینکه شلنگ خروجی آب پساب را به فاضلاب زیر سینک بگذاریم، با یک شلنگ بلند به باغچه هدایت می کنیم و با آن آب باغچه و گل و گیاه را آبیاری می کنیم.

روش دوم :

می توان پساب آب  را به یک منبع ذخیره ۱۰۰ لیتری یا۲۰۰ لیتری ذخیره کرد مانند شکل روبه رو که برای استفاده های شستنی مثل ظروف یا آبیاری گیاهان خانگی استفاده کرد .

روش سوم :

بسته به اینکه می خواهید منبع آب را داخل کابینت قرار دهید یا روی کابینت و مناسب با فضایی که دارید طبق شکل هایی که نشون دادیم با استفاده از شلنگ و شیر تراس یا شیر ورودی تصفیه آب میتوانید به روی سینک قرار دهید
و برای مصارف شستشوی ظروف با نصب یک شیر از منبع می توان از این آب با اتصال به ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی از آن استفاده نمود.
با این روش ها از هدر رفت آب جلوگیری می شود.
این یکی از مشکلاتی هست که در تصفیه آب وجود دارد که معمولا دوستداران محیط زیست به آن خورده میگیرند و با پیشنهاد های فوق می توان این مشکل را رفع کرد و یا کمتر کرد .

آب اسیدی (بدون املاح معدنی ) و آب بازی ( املاح دار )

و اما بزرگترین مشکل تصفیه آب این است که آب اسیدی باشد. { یعنی آبی که هیچ مواد و املاح مفید برای انسان در آن وجود ندارد } و این برای بدن انسان ضرر دارد . آب اسیدی داریم و آب قلیایی بازی که چهارده رده دارد، آب در رده ۷ آبی خنثی می باشد.
حالا هرچه آب از رده ۷ به رده ۰ برسد آب اسیدی می شود، و اگر از رده ۷ به ۱۴ برود آب قلیایی و دارای املاح می باشد.

نکته مهم :

آب تصفیه شده استاندارد دررده های شش ونیم تا نه می باشد.

خب حالا چگونه باید به این رده استاندارد در تصفیه آب برسیم؟

در مقاله قبل در مورد فیلتر مرحله ۴ صحبت کردیم.

{ برای مشاهده مقاله فیلتر ممبران روی این گزینه کلیک کنید }

و در آن مقاله شیرمیکس یا شیر تنظیم را توضیح داده ایم. این شیر میکس کارش اینه که آب را قبل از فیلتر مرحله ۴ میگیرد و به بعد از مرحله ۴ تحویل میدهد .

{ برای دیدن مقاله فیلتر ۱۲۳ تصفیه آب و نحوه تحویل آب به فیلتر ممبران روی این گزینه کلیک کنید }

با تنظیم این شیرمیکس یا شیر تنظیم می توانیم میزان ترکیب آب معمولی را با آب تصفیه شده اسیدی کنترل کنیم و این کنترل توسط دستگاه تی دی اس متر انجام می شود. هرچه این شیر میکس کمتر باز شود، در نهایت آب تصفیه شده اسیدی تری داریم و اگر بیشتر این شیر میکس را باز کنیم آب قلیایی تری داریم .

خب در صورتی که فیلترها را تعویض نموده ایم
{ برای دیدن نحوه تعویض فیلتر ۱۲۳ به روی این
گزینه کلیک کنید }
شیر منبع تصفیه آب را می بندیم ٬ دستگاه را به برق وصل میکنیم و شیر برداشت را باز میکنیم میگذاریم آب کمی از شیر برداشت تخلیه شود .

دستگاه تی دی اس متر TDS

دستگاه سنجش سختی آب

سختی آب را با استفاده از دستگاه تی دی اس متر تنظیم می کنیم .
{ برای دیدن روش تنظیم دستگاه سختی آب و ویدئو آموزشی در این باره به روی این لینک کلیک کنید }
تی دی اس آب یا سختی آب استاندارد باید از ۵۰ تا ۱۵۰ باشد اگر بالاتر از ۱۵۰ را نشان دهد یعنی املاح زیادی در آب وجود دارد ، که نه تصفیه درستی انجام شده از دستگاه و نه برای بدن انسان مفید می باشد.

دلیل تلخی آب تصفیه شده چیست ؟

اگر عدد دستگاه تی دی اس زیر ۵۰ را نشان دهد، دستگاه خیلی تصفیه می کند و آب اسیدی است که این آب هم برای انسان مفید نیست و آب رو به تلخی می رود پس دلیل اصلی تلخی مزه آب دستگاه تصفیه آب این هست که شیر میکس دستگاه تصفیه آب درست تنظیم نیست و بیش از حد تصفیه میکند و آب رو به تلخی میزند .

نحوه استفاده از دستگاه تی دی اس متر ( TDS)

بهترین حالت سختی آب با استفاده از دستگاه تی دی اس آب روی عدد ۷۰ تا ۱۰۰ تنظیم شود تا بهترین نوع آب تصفیه شده داشته باشیم .
در ویدئو تهیه شده از سایت تیم تو در این رابطه مشاهده خواهید کرد
{ برای دیدن ویدئو تنظیم و تست دستگاه تی دی اس روی این گزینه کلیک کنید }
برای مقایسه و تست دستگاه تی دی اس دو لیوان آب که یکی از آب شیر و دیگری از آب دستگاه تصفیه آب پر شده است.

دستگاه تی دی اس را روشن میکنیم و در لیوان آب تصفیه شده می گذاریم که دستگاه عدد ۵۹ را نشان می دهد پس این دستگاه آب را تصفیه می کند اما برای اینکه آب مطلوب تری داشته باشیم نیازاست که کمی شیر میکس را باز کنیم تا سختی آب به ۱۰۰ برسد. دوباره دستگاه تی دی اس را روشن می کنیم و در لیوان آب شهری می گذاریم که دستگاه تی دی اس متر عدد ۱۶۳ را نشان می دهد

نکته بسیار مهم :

آب شهری در هرفصل سال ، و حتی هر منطقه از شهر که در آن هستیم متفاوت است

در هر صورت عدد آن از عدد ۱۵۰ بالاتر است که این نشان می دهد که این آب دارای املاح زیادی میباشد که برای انسان مضر است و باید تصفیه شود.

 

 

خب همانطور که قبلا اشاره کردیم شیرمیکس در شکل روبه رو ٬ آب را از قبل از فیلتر مرحله ۴ می گیرد وبه بعد از مرحله۴  اضافه میکند و تحویل میدهد ، در صورتی که آب بدون میکروب باشد در مرحله ۵تصفیه می شود . در مرحله  ۶مواد معدنی به آن اضافه میشود . و آب مطلوب از دستگاه تصفیه آب خارج می شود.

 

{ برای دیدن نحوه کارکرد دستگاه تصفیه آب به روی این گزینه کلیک کنید }

فیلتر قلیایی

فیلتر قلیایی چیست

اگر در صورتی که آب دارای باکتری و میکروب باشد باید شیرمیکس را کاملا بسته که آب معمولی بعد از فیلتر ممبران تحویل ندهد و آب کاملا تصفیه شده و اسیدی از فیلتر ممبران بیایید و با  اضافه کردن یک فیلتر دیگر به نام فیلتر قلیایی آب اسیدی که از ممبران به دست می آید با عبور از این فیلتر آب به سمت بازی بودن یا همون قلیایی بودن برود و آبی گوارا و مطلوب  به ما تحویل دهد.

فیلتر قلیایی چیست ؟

فیلتر مواد معدنی هست که ph  آب را افزایش میدهد که استاندارد ph  آب تا ۹ میباشد بیش از ۹ برای بدن انسان ضرر دارد و استاندارد آب سالم از ۷ تا ۹ میباشد .

ph آب استاندارد

موادی که داخل این فیلتر قلیایی استفاده شده است را در تصویر زیر میبینید و با جریان و عبور آب از این فیلتر خاصیت اسیدی بودن آب از دست میرود و با موادی که به آب اضافه میگردد توسط این مواد معدنی که داخل فیلتر هست آب را به سمت قلیایی بودن میبرد.

داخل فیلتر قلیایی

پس با دو روش مشکل بزرگ تصفیه آب را حل کردیم :

کجا نصب میشه فیلتر قلیایی ؟

 

با حذف فیلتر مینرال مواد معدنی {مرحله۶ } و جایگزین کردن فیلتر قلیایی میتوان این مشکل آب میکروبی را رفع کرد ولی باید در نظر داشته باشیم در این صورت آب را نمیتوان با دستگاه تی دی اس سنجید ، که توسط دستگاه دیگری به نام  PH میزان PH آب تنظیم می شود.

دستگاه ph سنج

دستگاه تنظیم PH آب

 

 

این دستگاه زمانی میتوان استفاده کرد که از فیلتر قلیایی به جای فیلتر مینرال استفاده میکنیم و عین دستگاه سختی سنج که در این مقاله گفته شد برای تنظیم دقیقا عین این دستگاه عمل میکنیم و به داخل آب این دستگاهو میگذاریم و اعداد این دستگاه باید مابین ۷ تا ۹ را نشان دهد تا بهترین نوع آب تصفیه شده را داشته باشیم .

دستگاه ph آب

حرف آخر نکات مهم

 

 

در زمان نصب دستگاه تصفیه آب اگر منطقه ای که زندگی میکنید مشکل میکروبی ندارید با همان فیلتر مینرال و تنظیم شیر میکس که حتما باید نصاب های دستگاه تصفیه آب دستگاه سختی سنج داشته باشند و برای شما تنظیم کنند و به شما نشان بدهند که تصفیه آب شما درست کار میکند و کاملا تنظیم است .

نصب دستگاه تصفیه آب

اگر مشکلات مکروبی و انگلی در منطقه ای که هستید مثل روستاها و مکانهایی که آب تصفیه شده لوله کشی ندارند حتما باید از فیلتر قلیایی استفاده کنند و نصاب محترم حتما دستگاه PH سنج آب داشته باشند و برای شما تنظیم کنند و در نظر داشته باشید تا میتوانید با راهکارهایی که گفتیم از هدر رفت پساب دستگاه تصفیه آب جلوگیری کنید تا آینده بهتری برای فرزندانمون داشته باشیم .

 

 

یک نمونه آبیاری گیاهان و گلدانها با استفاده پساب و هرزگرد تصفیه آب و تقسیم آب بین گلدانها

نمونه آبیاری گیاهان

برای دیدن ویدئوی این مقاله و کامل تر شدن موضوع مورد بحث به روی عکس زیر کلیک کنید :

سر فصل های که در این مقاله دیدیم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.