هود آشپزخانه زیبا

موضوعات ذکر شده در این مقاله

هود آشپزخانه به دلیل اینکه مستقیماً در معرض حرارت و چربی و دودۀ گاز آشپزخانه است بنابراین اولین وسیله در آشپزخانه است که زودتر از همۀ تجهیزات آشپزخانه کثیف میشود پس اهمیت ویژه ای برای نظافت آشپزخانه نسبت به بقیه وسایل دارد . پس با توجه به آموزش های ویدئویی که در این راستا در سایت تیم‌تو قرار دادیم بر آن شدیم به صورت متن‌های کامل‌تری به شما آموزش بدهیم .
نظافت انواع هود

تمیز کردن هود آشپزخانه

برای تمیز کردن هود آشپزخانه چندین روش وجود دارد که البته در تنوع انواع هودآشپزخانه این روش‌ها تاثیر زیادی دارد برای مثال روش تمیز کردن هود مخفی نسبت با هود شیبدار قطعاً متفاوت است چون در هود مخفی یا داخلی جداره بیرونی هود نداریم که بخواهیم جداره بیرون هود را تمیز کنیم ولی در هود شیبدار جداره بیرونی آنرا هم باید به روش خودش تمیز کرد . همینطور در هود شومینه‌ای به غیر از اینکه در برابر حرارت مستقیم قرار دارد روی شیشه این هود گرد و غبار زیادی نسبت به هود شیبدار مینشیند .

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه سطحی یا بیرونی :

یکی از روش های ساده تمیز کردن هود آشپزخانه به روش سطحی است. که با مواد شویننده و دستمال میشود سطح هود را تمیز کرد که احتیاجی به جداکردن فیلتر و اجزای هود نیست و با این روش ها به راحتی میتوان هود خود را تمیز کرد.
غبار فیلتر هود

۱ - با استفاده از سرکه سفید

نحوه از بین بردن چربی های روی هود
سرکه برای نظافت هود
یکی از پاک کننده‌های قوی و قدیمی چربی، سرکه سفید است. سرکه قدرت بالایی در تمیز کردن لکه‌های چربی و دوده روی سطح هود آشپزخانه دارد. همچنین سرکه سفید به درخشان شدن سطح و بدنۀ هود کمک بسزایی می‌کند. اگر دوده و چربی کمی روی هود است میتوانید سرکه سفید را با ۵۰درصد آب و ۵۰درصد سرکه داخل اسپری بریزید و یا اگر سطح کثیفی بیشتر است آب در اسپری نریزید و در این روش مقداری سرکه سفید را در یک بطری اسپری بریزید و آن را روی سطح هود آشپزخانه اسپری کنید. سپس با یک دستمال نخی یا حوله‌ای هود را کاملا پاک کنید. البته به یاد داشته باشید حوله کمک بسزایی در پاک کردن لکه‌های روغن و چربی دارد. در این صورت شما می‌توانید تمام بدنه هود را با سرکه سفید تمیز و درخشان کنید.

۲ ـ با استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی قدرت بالایی در پاک کردن لکه‌های چربی و حتی لکه دوده دارد. از این رو مقداری مایع ظرفشویی را با کمی آب ترکیب کنید و آن را داخل یک بطری بریزید و سپس روی سطح و بدنۀ هود اسپری کنید. پس از چند دقیقه سطح هود را با یک دستمال مرطوب پاک کنید تا اثری از کف و مایع ظرفشویی روی هود باقی نماند. در پایان یک حوله خشک بردارید و تمام رطوبت هود را پاک کنید. توجه کنید که هیچ رطوبتی روی سطح هود و فیلتر‌ها باقی نماند، چرا که ممکن است رطوبت خشک و تبدیل به لکه شود.
مایع ظرفشویی برای نظافت هود

۳ ـ با استفاده از جوش شیرین

جوش شیرین برای نظافت هود
سومین روش تمیز کردن هود آشپزخانه، استفاده از جوش شیرین است، با این حال توصیه می‌کنیم هرگز جوش شیرین را روی فیلتر هود نریزید، چرا که ممکن است سوراخ‌های فیلتر را مسدود کند. از این رو بهتر است از جوش شیرین تنها برای پاک کردن دودۀ روی سطح هود آشپزخانه استفاده کنید. مقداری جوش شیرین را همراه با چند قطره آب مخلوط کنید تا یک خمیر حاصل شود. خمیر جوش شیرین را روی بدنۀ هود آشپزخانه بریزید و چند دقیقه صبر کنید تا کاملاً خشک شود. سپس با یک دستمال مرطوب خمیر جوش شیرین را از روی هود آشپزخانه پاک کنید. در پایان با یک حوله خشک، تمام لکه‌های رطوبت را خشک و تمیز نمایید.

تمیز کردن شیشه هود آشپزخانه

چربی انباشته روی هود

با استفاده از همین سه روش تمیزکننده‌هایی که در بالا معرفی کردیم حالا مراحل زیر را حتما انجام بدهید تا لکه ای روی سطح هود به جای نگذارد.

۱ـ استفاده از پاک کننده هایی که در بالا معرفی کریدم و روش استفاده از آنها را گفتیم .

۲ـ با استفاده از دستمال نخی یا دستمال مخصوص سطوح مواد شویینده در بالا را اسپری میکنید به روی دستمال و به سطح بیرونی هودکه کمتر در معرض دود و چربی قرار دارد میکشید .

۳ ـ بعد از تمیز کردن با مواد شوینده حتماً با دستمال نرم و خشک جداره بیرونی هود را کاملاً تمیز کنید تا لکه‌ای روی هود بر اثر شستن با مواد شوینده نگذارد .

نکات بسیار مهم

ـ اگر برای هودهای استیل دستمال نرم نباشد و یا از اسکاج استفاده کنید احتمال خش و لکه افتادن روی سطح هود بسیار بالا میرود پس مراقب باشید.

ـ اگر هود شما شومینه‌ای است روی شیشه آنرا که احتمالاً غبار گرفته را بدون مواد شوینده هم میشه با تمیز کردن از طریق شیشه پاک‌کن و دستمال نرم تمیز کرد .

ـ برای هودهای مخفی یا داخل کابینتی احتیاجی نیست برای جداره بیرونی از مواد شویینده استفاده کرد چون جدارۀ بیرونی و سطح ندارد ولی در ادامۀ مقاله در مورد اینکه چگونه داخل هود را تمیز کنیم که شامل همین هودهای مخفی هم میشود توضیح خواهیم داد.

ـ برای تمیز کردن هود درنظر داشته باشید هود به برق وصل نباشد و بعد شروع به تمیز کردن هود کنید.

ـ برای هودهای لمسی کنترلی روی قسمت برد هود به صورت مستقیم اسپری نکنید تا مشکلی برای برد هود پیش نیایید ، اسپری را به روی دستمال اسپری کنید و بعد به آرامی روی سطح برد هود بکشید .

تمیز کردن داخل هود آشپزخانه

با استفاده از بخار آب

آب جوش و نظافت هود

بخار به شما کمک می کند تا جرم ها سریع تر پاک شوند و مقاومت زیادی از خودشان نشان ندهند. برای انجام این کار نصف بیشتر یک قابلمه را پر کنید و آن را روی حرارت مستقیم شعله بگذارید. اجازه دهید آب به جوش بیاید بعد از ۳۰ الی ۴۵ دقیقه و با هود تماس پیدا کند. دقت داشته باشید که برای تمیز کردن داخل هود، نیاز به خم شدن روی گاز دارید؛از این رو حتما مراقب باشید گاز و شعله آن کاملا سرد شده باشد.


و بعد با استفاده از دستمال و روشهای تمیز کردن با اسپری به داخل هود خم شوید و در نظر داشته باشید که از دستکش استفاده کنید و شروع کنید به تمیز کردن این روش برای تمامی هودها از جمله هود مخفی و شومینه‌ای و شیبدار قابل استفاده است .

با استفاده از اسپری تمیزکننده و مواد شوینده :

هود آشپزخانه

در این قسمت باید تمیز کننده را در داخل هود اسپری کنید و اقدام به پاک کردن آن بکنید. گاهی کثیفی های داخل هود کم است و برای پاک کردن آنها نیازی به تمیزکننده ها قوی ندارید. پیش از آنکه اقدام به تمیز کردن هود آشپزخانه بکنید، دقت داشته باشید که مواد تشکیل دهنده آن با جنس هود سازگار باشد که مشکلی برای هود ایجاد نشود و لکه به جایی نگذارد .

اگر در این مرحله از تمیزکننده های قوی استفاده می کنید، توصیه می‌کنیم حتما از دستکش استفاده کنید. همچنین پنجره های خانه را باز بگذارید، حال با استفاده از یک دستمال اسفنجی نرم، کار تمیز کردن را شروع کنید.


زمان تمیز کردن با دستمال، بسته به نوع تمیز کننده متفاوت است. در برخی از انواع مواد شست و شو لازم است که بلافاصله آن را پاک کنید، در برخی دیگر هم نیاز دارید مدت زمان کوتاهی روی آن باقی بماند.

با استفاده از حوله مرطوب

مشابه حالت قبل در نهایت باید توسط حوله یا دستمالی نرم، مواد شست و شو را از داخل هود پاک کنید. اگر تمیز کننده انتخابی تان باعث ایجاد لک و بو بر روی هود شد، حوله را کمی مرطوب کنید و پس از آن اقدام به خشک کردن بکنید.

کثیفی هود

نکات مهم

ـ در نظر داشته باشید به دلیل اینکه مجبورهستید داخل هود را تمیز کنید حتما سطح گاز خنک باشد و بعد اقدام کنید.

ـ از دستکش استفاده کنید در تمامی مراحل چون داخل هود به دلیل استفاده از فلزات داخل هود و موتور براده و پریسه در داخل هود است که میتواند آسیب زننده باشد .

ـ به هیچ عنوان به صورت مستقیم و غیر مستقیم آب با فشار به داخل موتور هود نگیرید چون موتور آسیب جدیی میبیند، پس مواظب باشید .

ـ  تمیز کردن هود را در برنامه ماهانه تمیزکاری آشپزخانه جایی دهید تا دوده و چربی عمیق نشود و بتوانید به راحتی و آسانی هود خود را تمیز کنید .

تمیزکردن فیلتر هود آشپزخانه

خب در هود انواع فیلتر هود وجود دارد که ویدیویی مخصوص همین انواع فیلتر هود در سایت تیم‌تو هست که میتوانید مشاهده کنید .

تنها یک فیلتر هود وجود دارد در حال حاضر که قابلیت شستوشو دارد و میشود با روشهایی آنرا تمیز کرد و آن هم فیلتر آلومینیومی هود است و فیلتر الیافی یا ذغالی باید تعویض شود که در رابطه با فیلتر ذغالی باز ویدئو آموزشی هست که میتوانید ملاحظه کنید.

نحوه تمیز کردن هود
داخل هود

نحوۀ تمیز کردن فیلتر آلومینیومی به این صورت است:

یک قابلمه بزرگ به اندازه فیلترها انتخاب میکنیم، آنرا تا بیشتر از نصف پر از آب میکنیم و میگذاریم آب به جوش بیاید

و بعد با استفاده از سرکه و جوش‌شیرین به این صورت که بعداز به جوش آمدن آب به اندازه یک استکان چای خوری سرکه و ۲ الی ۳ قاشق جوش شیرین به داخل آب جوش میریزیم

بخار آب و فیلتر هود
نظافت هود با مایع شوینده

 و الان وقته آن است که فیلتر هودآلومینیومی را به داخل قابلمه بگذاریم و احتمالاً نصف این فیلتر به داخل آب جوش نمیره اشکال نداره برای اون هم راهکاری وجود داره که در ادامه خواهیم گفت .

 بعد از گذشت ۵ ال ۶ دقیقه که با این مواد فیلتر هود جوش خورد فیلتر را داخل سینک قرار داده و آبگرم را به روی فیلتر میگیریم و بعد از اون با یک عدد مسواک قدیمی یا فرچه پلاستیکی میکشیم به جایی که فیلتر داخل آب بوده و با آبگرم میشوییم .

نظافت هود با بخار آّب
فیلتر آلومینیومی هود

تمیز شد و حالا وقت آن رسیده نصف دیگر فیلتر هود را بگذاریم و مراحل قبلی را تکرار کنیم تا تمام فیلتر هود تمیز شود .

از بین بردن چربی های هود
دقیقا برای تمیزکردن فیلتر هود یک ویدئوی آموزشی در سایت تیم‌تو هست که میتوانید مشاهده بکنید و دقیق‌تر این راهکار را ببینید .
نظافت سطح داخل هود

نکات ضروری

ـ در هیچ یک از مراحل مواد شوینده اسیدی استفاده نکنید چون هود شما از درخشندگی کاسته میشه و همچنین برای شخص شما هم بسیار مضر ست، پس مواظب سلامتی خود باشید .

ـ فیلترهای هود آشپزخانه در اندازه های متفاوتی وجود دارد و به روش های مختلفی از هود جدا می شوند. ممکن است توسط یک بست، پیچ یا تنها لبه هایی گیرنده به هود متصل شده باشند. با کمی دقت می توانید آنها را جدا کنید و دقت کنید اگر باز نمیشود دلیل برخرابی فیلتر نیست فقط کافیست دقت بیشتری بکنید و به راحتی فیلتر را باز کنید .

نحوه نظافت هود

نظافت فیلتر های هود

نظافت داخل هود

مشاوره تیم تو

سبد خرید

بستن (Esc)
Scroll To Top
Instagram YouTube Vimeo Telegram