مقالات دستگاه تصفیه آب

فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران تیم تو

موضوعات مطرح شده در این مقاله

یکی از مهمترین فیلتر های تصفیه آب فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب هست . که بعد از فیلتر اولیه تصفیه آب که برای دیدن مقاله فیلتر ۱۲۳ تصفیه آب میتوانید روی لینک کلیک کنید و قبل از خواندن این مقاله توصیه سایت تیم تو برای شما حتما مقاله قبلی را مطالعه بفرمایید .

در مورد مهمترین قسمت تصفیه آب که همان فیلتر مرحله ۴ ممبران نام دارد . بسته به کیفیت فیلتر ممبران انواع مختلفی دارد .
در این مقاله توضیحاتی در مورد جنس و تنوع آن نداریم بلکه می خواهیم در مورد طرز کار این فیلتر مرحله چهارم دستگاه تصفیه آب توضیحاتی بدهیم.

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب تیم تو
ساختار دستگاه تصفیه آب تیم تو
در کل به دستگاه تصفیه آب٬ دستگاه امسز معکوس می گوییم. (البته لازم به ذکر است که منظور از اسمز معکوس همان دستگاه های تصفیه آبی که دارای ۵ فیلتر به بالا باشد و دارای فیلتر ممبران باشد)

برای دیدن ویدئوی این مقاله و دقیق تر دیدن نحوه تنظیم و تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب به روی عکس پایین کلیک کنید تا از سایت تیم تو این ویدئو تکیلی این مقاله به شما نمایش داده شود :

اسمز به چه معناست ؟

در ابتدا اسمز را توضیح می دهیم که در کل به چه شکلی میباشد .
اگر دو مخرن آب داشته باشیم با یک فیلتر میان این ۲ مخزن و در یکی از مخازن آب شیرین و در مخزن دیگری آب شور داریم در میان این دو مخزن فیلتری قرار دادیم ٬ به طور طبیعی آب شیرین تمایل دارد به آب شور برسد یعنی آب بدون مواد و املاح است تمایل دارد با آب املاح دار یعنی آب شور ترکیب شود و از مخزن آب شیرین کاسته می شود و به مخزن آب شور افزایش می باید. به این روش میگونید اسمز آب .
اسمز تیم تو

اسمز معکوس به زبان ساده

خب در دستگاه تصفیه آب ما می خواهیم برعکس دستگاه اسمز کار کند ٬ یعنی آبی که مواد و املاح زیاد دارد را بدون املاح کنیم.
اسمز معکوس تیم تو
خب برای اینکار به یک منبع انرژی نیاز داریم که با فشار زیاد آب شور را به فیلتر و به مخزن آب شیرین هدایت کند. به این عمل اسمز معکوس می گویند. حالا در دستگاه تصفیه آب این منبع انرژی توسط پمپ دستگاه تصفیه آب تامین می شود.

پمپ دستگاه تصفیه آب

چون به صورت طبیعی آب نمیتواند از فیلتر ممبران رد شود باید از طریق فشار پمپ آب را از فیلتر ممبران رد کنیم که این پمپ مخصوص دستگاه تصفیه آب میباشد . آب از ۳ مرحله اولیه رد شده با فشار توسط پمپ دستگاه تصفیه آب به هوزینگ ممبران فرستاده می شود.
پمپ آب دستگاه تصفیه آب تیم تو

در هوزینگ ممبران ۲ خروجی داریم ، یکی از خروجی ها آب تصفیه شده که در مرکز هوزینگ قرار دارد و دیگری پسماند آب یا پساب دستگاه تصفیه آب یا همان خروجی فاضلاب دستگاه تصفیه آب میباشد . در تصویر روبه رو میتوانید این خروجی ها را ببینید کجاست و ورودی آب به ممبران از چه طریقی میباشد :

پساب دستگاه تصفیه آب

پساب دستگاه تصفیه آب٬ آن قسمت از آب است که دارای املاح بسیار زیاد است که باید به فاضلاب برود که توسط محدود کننده به شلنگ خروجی و فاضلاب هدایت می شود.

این محدود کننده معمولا ۳۰۰ سی سی است که البته به میزان منبع بستگی دارد و متغیر است. و دیگر خروجی که از هوزینگ ممبران خارج میشود آب کاملا تصفیه شده و یک آب کاملا اسیدی است که برای بدن انسان مفید نیست بلکه کاملا مظر است .
محدود کننده هرزگرد آب یا همون پساب دستگاه تصفیه آب

(برای بیشتر دیدن آب قلیایی و اسیدی روی
این لینک کلیک کنید )

شیر میکس یا شیر تنظیم دستگاه تصفیه آب

برای مشکل آب اسیدی بودن در دستگاه تصفیه آب یک شیر میکس گذاشته شده است. این شیر میکس آب را از مرحله ۳ گرفته و با آب اسیدی و بدون املاح خروجی هوزینگ فیلتر ممبران آب تا حدی که با این شیر میکس قابل تنظیم است میکس می کند که آب از حالت اسیدی بودن به سمت آب قلیایی یا بازی بودن برود که برای بدن انسان ظرر نداشته باشد و تا حدی که تنظیم میشود مفید نیز باشد .
شیر میکس دستگاه تصفیه آب تیم تو

(برای دیدن مطالب بیشتر از آب بازی و آب قلیایی به روی این لینک کلیک کنید تا مطالب بیشتری برای شما به نمایش گذاشته شود )

باد کردن منبع آّب دستگاه تصفیه آب

منبع آب دستگاه تصفیه آب

بعد از شیر میکس آب به منبع دستگاه تصفیه آب می رود. دارای دو قسمت میباشد : قسمت پر کردن هوا توسط تلنبه باد میشود که در شکل روبه رو طریقه باد کردن کیسه هوای منبع آب را نشان داده است. و در قسمت بالای برداشت آب توسط شیر منبع تصفیه آب میباشد . که به فیلتر مرحله پنجم و بعد فیلتر مرحله ششم میرسد.
منبع ذخیره دستگاه تصفیه آب دارای دو قسمت است. یکی مخزن آب و دیگری قسمت کیسه هوا است که وظیفه آن این است که در زمان قطعی برق،آب را بتوان از منبع آب تا آخر آب برداشت کرد.
منبع آب دستگاه تصفیه تیم تو

فیلتر مرحله پنجم پست کربن

فیلتر مرحله پنجم پست کربن چون احتمالا در منبع آب بو و مزه خاصی بگیرد. فیلتر مرحله ۵ برای گرفتن این بو و مزه طعم آب و… می باشد. این فیلتر دقیقا عین فیلتر مرحله دوم عمل میکند و باعث میشود تا حدی آبی که از شیر میکس بعد از ممبران می آیید تصفیه بشود . در تصویر پایین کاملا این عمل را نشان میدهد .

فیلتر مرحله ۶ فیلتر مینرال

در مرحله ۶ که فیلتر دارای مواد معدنی است. آب اسیدی که با شیر میکس ، میکس می شود و به منبع آب می رود . بعد در مرحله ۵ باز تصفیه می شود حالا در مرحله ۶ مواد معدنی مفید که برای بدن انسان لازم است به آب اضافه می شود . فیلتر مرحله ششم دستگاه تصفیه آب که به فیلتر مینرال نام گذاری میشود فیلتر است که مواد معدنی دار است که در این مرحله به آب اضافه میگردد .

شیر برداشت یا شیر دستگاه تصفیه آب

شیرتخلیه تصفیه آب تیم تو
شیر برداشت یا شیر آب دستگاه تصفیه آب که بعد از فیلتر مرحله ششم آب به سمت شیر برداشت میرود و شما میتوانید برای برداشتن آب سالم و گوارا از این شیر استفاده کنید . در نهایت آب به شیر برداشت هدایت می شود.

نحوه تعویض فیلتر مرحله چهارم

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب
نظافت هوزینگ ها تصفیه آب

که در ادامه توضیح خواهیم داد که چگونه فیلتر مرحله ۴ را تعویض کنیم و چگونه تنظیم کنیم که مطمئن باشیم آب کاملا گوارا و با درصد قلیایی مناسب برای بدن انسان به چه شکل است .

برای تعویض فیلتر ممبران احتمالا ۳ مرحله قبل را تعویض و شست وشو داده ایم
( برای دیدن نحوه تعویض فیلتر مرحله ۱۲۳ روی این لینک کلیک کنید )
قبل از هر کاری حتما دستگاه را خاموش میکنیم . برای این کار دستگاه را از پریز برق قطع میکنیم تا برقی داخل دستگاه نباشد .

و شیر منبع آب دستگاه تصفیه آب را هم ببندید.
در عکس روبه رو شکل شیر برداشت منبع تصفیه آب نشان داده شده است که با یک نیم دور منبع آب بسته میشود .
شیر ورودی آب دستگاه تصفیه آب را هم حتما ببندید تا آب وارد دستگاه تصفیه آب نشود :

در تصویر بالا حالت بسته شیر ورودی آب دستگاه تصفیه آب را نشان میدهد .
فیلتر ممبران قبلی در هوزینگ ممبران قرار دارد. توسط آچار هوزینگ مخصوص ممبران هوزینگ را باز می کنیم . در عکس روبه رو آچار هوزینگ ممبران نمایش داده شده است .
آچار هوزینگ دستگاه تصفیه آب
نکته مهم : فیلتر ممبران جدید که قرار است جای گذین فیلتر ممبران قبلی بشود حتما باید وکیوم باشد

وکیوم فیلتر جدید را باز می کنیم و فیلتر قبلی را از هوزینگ خارج می کنیم و فیلتر جدید را دقیقا طوری که قسمت واشر دار باید به سمت در هوزینگ باشد داخل هوزینگ قرار می دهیم.
در شکل روبه رو دقیقا نشان داده شده است به چه شکلی باید فیلتر به داخل هوزینگ برود .
در نهایت منبع آب را باز میکنیم و شیر ورودی آب دستگاه را هم باز میکنیم و دستگاه را به برق وصل میکنیم و با تنظیم شیر میکس (که برای دیدن نحوه تنظیم شیر میکس تصفیه آب روی این لینک کلیک کنید )
آب خروجی و گوارا را تنظیم میکنیم .

معمولا اگر ۳ مرحله قبل را درست و سر وقت تعویض کرده باشیم منظور فیلتر های مرحله ۱۲۳
(برای دیدن نحوه تعویض فیلتر ۱۲۳ دستگاه تصفیه آب به روی این لینک کلیک کنید ) ، زمان تعویض فیلتر ممبران ۲ سال یکبار است و باز بستگی به نوع فیلتر و کیفیت فیلتر ممبران این زمان کوتاه تر یا بلندتر میباشد.

نکته مهم :

چون پیچ های دستگاه تصفیه آب پلاستیکی است سعی کنید با آچار یا انبردست باز و بسته نکنید.
در صورت لزوم اگر زمان تعویض فیلترهای ۵و۶ است آن هارا هم تعویض کنید که معمولا بستگی به نوع فیلتر مرحله ۵ پست کربن یا مرحله ششم مینرال معمولا ۱ سال تا ۲ سال میباشد .
در نهایت برای دیدن ویدئوی این مقاله و دقیق تر دیدن نحوه تنظیم و تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب به روی عکس پایین کلیک کنید تا از سایت تیم تو این ویدئو تکیلی این مقاله به شما نمایش داده شود :

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.